Amerika’ya Meksika üzerinden vizesiz giren veya vize ile gelip süresi içinde iltica başvurusu yapacak olanların başlangıçta bir avukat tutmadan işlemleri yürütmeleri halinde ilk yapmaları gereken USCIS sitesinden üyelik oluşturup i-589 formunu İngilizce olarak doldurmaktır.

Online formu gönderdikten bir süre sonra (bazı eyaletlerde bir ay içinde) biyometrik randevu (parmak izi ve fotoğraf) ASC Appointment Notice verilmektedir. Formu gönderip süreci başlatmak çalışma izni için de takvimin işletilmesi demektir. Formu gönderince e-mail ile Form I-797C, Notice of Action ve ASC Appointment Notice gelmektedir. Form I-797C’de ileride lazım olacak olan A Number, Receipt Number gibi bazı bilgiler yer almaktadır. Biyometrik randevusuna giderken e-mailden gelen belgeleri yazdırıp yanınızda götürmeniz ve ilgili kısmı doldurmanız gereklidir.

Formu gönderdikten 150 gün geçtikten sonra çalışma izni için başvuru yapılabilir ve bir-iki ayda çalışma izni + SSN kartınızı alabilirsiniz. Çalışma izni 5 yıl geçerlidir. Çalışma izni aldıktan sonra istediğiniz işte çalışabilirsiniz. Tır veya ticari araç ehliyeti almanızın önünde bir engel yoktur. Evlilik veya mahkeme masrafları için para biriktirebilir ve ilk gelenleri bekleyen zorlu etapları kolay geçebilirsiniz. İltica talebi kabul edilirse Green Card ve daha sonra ABD vatandaşlığına sahip olabilirsiniz.

Avukat ile işlemlere başlandıysa avukatınız sizin yerinize gerekli işlemleri yapacaktır. Avukatı olanlar sorularını bize değil, avukatına yönlendirmelidirler.

Başlangıçta avukat tutmadı iseniz bile ilgili birim ile mülakat esnasında ve sonrasında mahkeme aşamasına avukat ile katılabilirsiniz.

i-589 formunun PDF örneği aşağıda yer almaktadır.

i-589 formunda ne gibi bilgiler sorulmaktadır?

 • Ad soyad?
 • Amerika’da fiziken bulunduğunuz adres?
 • Ülkenizden ne zaman ayrıldığınız.
 • İltica mahkemesinde dosyanızın olup olmadığı.
 • Ana diliniz? Diğer konuşabildiğiniz diller?
 • Evli iseniz eş ve çocuklarınıza dair bilgiler?
 • Türkiye’de son 5 yılda yaşadığınız adresler?
 • Eğitim bilgileriniz?
 • Son 5 yılda çalıştığınız işyerine dair bilgiler?
 • Anne, baba, kardeşlere dair bilgiler?
 • İlticaya başvuru nedeniniz? Irk, milliyet, siyasi, bir sosyal gruba aidiyet, işkence tehlikesi.
 • Siz, ailenizden biri veya yakın tanıdığınız biri kötü muamele ile karşılaştı ise olayı anlatınız.
 • Türkiye’ye geri gönderilirseniz kötü muameleye uğrayacağınızı düşünüyorsanız nedenlerini anlatınız.
 • Siz veya aile üyelerinizden biri Amerika’da, Türkiye’de veya başka ülkede tutuklandı, ceza mahkumiyeti aldı mı?
 • Siz veya aile üyelerinizden biri belli bir dini gruba, siyasi partiye, işçi sendikasına, etnik gruba, insan hakları örgütüne, gerilla yapılanmasına katıldınız mı? Katıldı iseniz o grupta göreviniz neydi? Kaç senedir üyeliğiniz vardı?
 • Türkiye veya geri gönderilebileceğiniz ülkede cezalandırılacağınız veya kötü muameleye uğrayacağınızı düşünüyorsanız nedenlerini anlatınız.

Amerika’da iş bulabilmek için öncelikle çalışma izni, ehliyet, araç ve biraz İngilizce gereklidir. TR ehliyetiniz varsa New Jersey ve bazı eyaletlerde sadece yazılı sınavı geçip (Türkçe sınav) kısa sürede ehliyet alınabilir. Bir an önce çalışma iznine sahip olmak için iltica sürecinin başlatılması gerekmektedir. Daha iyi koşullara ulaşmak için aksiyon alınmalıdır.

İş başvurusunun incelenmesi için genelde SSN, state id, ABD ehliyeti, ITIN vb. belgeler istenmektedir. Hiçbiri yoksa başvuru değerlendirmeye bile alınmamaktadır.

Yeni gidenlerin iyi-kötü iş ayırt etmeden çalışması ve birikim yapması gerekir. Birikimden kasıt deneyim ve para olarak ayrı ayrı düşünülmelidir. Daha sonra birkaç ay geçiminizi sağlayacak parayı kenara koyup yeni bir aşamaya geçebilirsiniz. Beş-on sene sonra saatlik 15 dolara çalışmaya devam ediyorsanız bir yerde sorun var demektir. Birkaç sene sonra en azından saatlik 20-25 dolar kazanıyor olmanız gerekir.

Amerika’da hangi eyalette yaşadığınız önemli olmaksızın i-589 formu doldurma ve diğer konularda hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Ücret bir kişi için 730 USD olup ödeme peşin alınmaktadır.


Bize ulaşabileceğiniz bilgilerimiz;

Telefon: 0531 679 90 80 (Tıkla,ara)

Telefon: 0531 766 69 49 (Tıkla, ara)

Whatsapp: 0531 679 90 80 (Tıkla, mesaj gönder)

E-Mail:istanbulgreencard2023@gmail.com

Adres: Merkez mahallesi, Çifte Cevizler caddesi, Saruhan Plaza, No: 23 D: 35,
Şişli – İstanbul | Türkiye